A fizika BSc szak oktatás tárgyi (infrastrukturális) feltételei

A Debreceni Egyetem Természettudományi Karának (DE TTK) előadó-, szemináriumi és számítógépes termei, könyvtárai biztosítják a fizika alapképzés általános feltételeit. A fizika képzés különleges igényei számára rendelkezésre állnak az órai bemutatók eszközei és a hallgatói laboratóriumok:

Kísérleti Fizika Tanszék

Demonstrációs laboratórium 1. – 2.
Alapvető mechanikai, hőtani, elektromágnességtani és atomfizikai kísérletek.

Elektronika 1. labor
Alap és haladó szintű analóg elektronikai laborgyakorlatok.

Elektronika 2. labor
Haladó szintű analóg elektronikai laborgyakorlatok és középfokú digitális elektronikai laborgyakorlatok.

Hallgatói számítógép laboratórium
National Instruments mérő és vezérlőkártyák

Optikai és Atomfizikai laboratórium
Optika és atomfizika laboratóriumi gyakorlatok.

Magfizikai laboratórium 1. – 2.
Magfizikai mérési gyakorlatok

Szilárdtest Fizika Tanszék

Mechanika és hőtani hallgatói laboratórium
Mechanikai és hőtani mérések: távolság, tömeg, nehézségi gyorsulás, sűrűség, fajhő, felületi feszültség, párolgáshő, Young modulus, torziomodulusz,
hang terjedési sebesség, hőmérséklet, hőtágulási együttható meghatározása.

Optika laboratórium
Optikai mérési gyakorlatok: lencse gyújtótávolság, lencsehibák, fotometriai, fény hullámhossz, optikai aktivitás, forgatóképesség, törésmutató és diszperzió mérés, mikroszkóp és távcső vizsgálata, spektroszkópiai vizsgálatok.

Elektronikai és Digitális jelfeldolgozási laboratórium
Számítógépes mérések, oszcilloszkóp, jelgenerátor, tápegység, digitális multiméter, számítógép+mérőkártya, Texas DSK-készletek, próbaáramkörök alkalmazása

Elektron és atomi mikroszkópiás laboratórium
Mérések pásztázó és transzmissziós elektonmikroszkóppal,
atomi erő mikroszkóppal, optikai mikroszkóppal.

Szilárdtestfizika laboratórium
Mágneses tulajdonságok, keménység, szakítószilárdság, diffúzió és Barkhausen zaj mérése. Differenciális termoanalízis.

Elméleti Fizika Tanszék:

2 számítógépes tanterem: termenként 12 szamitogeppel.

Szuperszámítógép laboratórium : 20 db számítógépet
tartalmazó klaszter

DE TTK – MTA ATOMKI Környezetfizikai Tanszék

Környezetfizikai laboratórium 1. -2.
E laborokban a hallgatók az alfa- és béta-sugárzás tulajdonságait, az időjárási folyamatokat, és a GPS alkalmazási lehetőségeit tanulmányozhatják és megismerkedhetnek a röntgen-spektrometria módszerével, a radon gáz és a radon bomlástermékei analitikájával levegőben, a környezeti gamma-dózis mérésével.

C-szintű izotóplaboratórium
A labor alkalmas radiokémiai műveletek végzésére.

Alacsony hátterű kutató-oktató labor
A laborban a hallgatók ismerkedhetnek az alacsony hátterű béta-számlálás és gamma-spektrometria, valamint az alfa-spektrometria módszereivel és alkalmazási lehetőségeivel.

A debreceni fizikusképzés természetes társa a Magyar Tudományos Akadémia Atommagkutató Intézete (ATOMKI), amely nemzetközileg is jelentős szellemi és kísérleti eszköztárával támogatja a fizikusképzést.

Frissítés dátuma: 2020.03.04.

Tisztelt Felhasználó!

Megismertem a tájékoztatót és elfogadom